Jak zautomatyzować inteligentny dom?
“Smart” oznacza inteligentny. A smart home działa właśnie w ten sposób: zbierając informacje z urządzeń, przetwarzając je według określonych reguł i podejmując odpowiednie działania. Takie możliwości pozwalają na automatyzację wielu urządzeń i procesów w Twoim domu – ale jak one działają? Czytaj dalej, aby poznać rodzaje automatyki domowej i dowiedzieć się, od czego zacząć.
Ta zdolność do obsługi urządzeń bez udziału właściciela domu pozwala na wykorzystanie zaawansowanych automatycznych funkcji systemów smart home. Jednak nawet automatyczne procesy wymagają ram i zasad. W tym miejscu należy zastanowić się, co jest potrzebne, aby nauczyć nasz inteligentny dom, jak to robić.
W tym artykule podzieliliśmy inteligentną automatykę domową na cztery typy. Nie jest to standard branżowy, ale wierzymy, że ten przegląd pomoże Ci zrozumieć możliwości inteligentnego domu.
Różne systemy inteligentnego domu dostępne na rynku oferują różne kombinacje poniższych typów. Jeśli interesuje Cię konkretny typ automatyki, pamiętaj o przeprowadzeniu researchu przed podjęciem decyzji dotyczącej standardu i zakupu sprzętu smart home.
Automatyzacja manualna
Słowa “automatyczne” i “manualne” mogą wydawać się nie pasować do siebie. Mimo to ten półautomatyczny rodzaj integracji oznacza, że Twój jeden ruch znaczy znacznie więcej i pozwala Ci wykonywać zaawansowane operacje bez większego wysiłku.
Ta automatyka jest często nazywana scenami lub sekwencjami. Są to operacje uruchamiane ręcznie, po naciśnięciu przycisku – jak przepis na to, co powinien zrobić inteligentny dom. Oddzielne sceny mają unikalne nazwy i mogą być uruchamiane na wiele sposobów, w tym poprzez zadawanie pytań asystentom głosowym.
Można zauważyć, że wiele działań powtarza się wokół pewnych wydarzeń. Na przykład, wychodząc do pracy, wyłączasz muzykę i światła, uruchamiasz robota odkurzającego, otwierasz drzwi i bramę.
Załóżmy, że ustawiasz odpowiednie urządzenia inteligentnego domu w scenę. W takim przypadku wszystkie te działania można by uruchomić, mówiąc “Wychodzę” do Siri, Hey Google lub Alexy na włączonych urządzeniach.
Automatyzacja reaktywna
Automatyczne działanie przynosi reakcję na daną sytuację. W tego typu automatyce urządzenia inteligentnego domu uruchamiane są w momencie zmiany jakiegoś stanu. Stąd też wymagają one dołączenia dedykowanych czujników lub sposobów na określenie aktualnych warunków.
Automatyczne działania oznaczają, że klimatyzacja zatrzyma się, jeśli otworzysz okno wyposażone w czujnik. Albo, że światło wyłączy się po wyjściu ostatniego członka rodziny – ponieważ jego smartfon będzie znajdował się poza strefą domową.
Oferta dostępnych na rynku inteligentnych czujników obejmuje wszystkie warunki, od wilgotności gleby po ekspozycję na światło i rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa.
Automatyzacja wyzwalana
Można by określić ten typ działania jako skrzyżowanie automatu z manualem. W skrócie byłby to zbiór zdarzeń rozpoczętych przez użycie wybranego urządzenia. W ten sposób jedno urządzenie uruchamia drugie.
Przypomnij sobie zestawy czynności, które powtarzają się w określonej sytuacji. Mogą się one dziać same, jedna po drugiej.
Niech włączenie telewizora przyciemni światła. Niech poranne użycie ekspresu do kawy spowoduje włączenie radia. Niech brama otworzy się po otwarciu drzwi garażowych.
Planowana automatyzacja
Najprostszy rodzaj automatyki: urządzenia pracują w określony sposób, w określonym czasie. Zazwyczaj można wstępnie ustawić ramy czasowe dla konkretnych dni tygodnia.
Pomaga to zwłaszcza w przypadku instalacji ogólnych, które stale pracują w tle planu Twojego inteligentnego domu. Czy centralne ogrzewanie nie powinno się wyłączać, gdy wychodzisz do pracy w dni powszednie? Czy rolety antywłamaniowe nie powinny zwijać się same każdego dnia o 22:00?
Po zaprogramowaniu takiego harmonogramu możesz zauważyć potrzebę dostrojenia niektórych planów i wybrania innych godzin. Jednak po krótkim okresie dostrajania, będziesz w stanie zapomnieć o wielu domowych obowiązkach.