Jak stworzyć inteligentny dom?
Technologia smart home może zachwycać, ale i przytłaczać. Jednak nowoczesne rozwiązania obejmują wiele systemów, urządzeń i aplikacji sterujących, które mogą pasować do każdej nieruchomości, użytkownika i stylu życia. Wykonaj poniższe kroki i dowiedz się jak stworzyć inteligentny dom.
Krok 1
Przeanalizuj swoją codzienną rutynę
To właśnie dlatego ludzie tworzą swoje inteligentne domy: aby nie myśleć o powtarzających się zadaniach. Poświęć tydzień lub dwa na obserwację swoich codziennych czynności: co robisz po przebudzeniu, kiedy wychodzisz do pracy lub kładziesz się spać.
Istnieje duża szansa, że te i inne sytuacje zawierają sekwencje tych samych codziennych czynności: wyłączanie światła, obniżanie temperatury czy otwieranie bramy garażowej.
Jeśli używasz jakiegoś urządzenia codziennie i w ten sam sposób, dlaczego by go nie zautomatyzować?
Krok 2
Przeanalizuj swoje potrzeby
Po zakończeniu obserwacji czas zastanowić się nad zakresem Twojej przyszłej inteligentnej instalacji.
Czy potrzebujesz inteligentnego systemu, który zajmie się tylko oświetleniem i głośnikami? Czy musisz uwzględnić drzwi garażowe, bramy i system podlewania ogrodu?
Przeczytaj ten artykuł, aby poznać dostępne rodzaje automatyki >>
Jest to również czas, aby rozważyć swój budżet: może chcesz wprowadzić jedynie kilka zmian? Może chcesz przeprowadzić kompletny remont swojego inteligentnego domu?
Krok 3
Wybierz system inteligentnego domu
Standardy inteligentnego domu można podzielić na dwa typy charakteryzujące się różnymi połączeniami urządzeń.
Systemy oparte na chmurze opierają się na oprogramowaniu online, dostępnym tylko przez internet – są jednak rozsądnie wycenione stanowią dobry wybór na początek.
Inny rodzaj inteligentnego domu działa na lokalnych połączeniach i centralnych hubach, które nie wymagają dostępu do Internetu. Są one droższe w instalacji, ale mogą być bardziej odporne na błędy i oferują zaawansowaną automatyzację.
Czy…
Urządzasz inteligentny dom od początku? | Ulepszasz konfigurację inteligentnego domu? |
Pomyśl o wbudowanych instalacjach zintegrowanych z lokalnym systemem inteligentnego domu, jak FIBARO, Grenton, Loxone itp. | Zalecamy systemu inteligentnego domu oparte na chmurze, takie jak Apple HomeKit, Google Home, Amazon Alexa czy Homey. |
Dowiedz się więcej o rodzajach systemów inteligentnego domu – i który z nich wybrać >>
Krok 4
Kup urządzenia – lub znajdź instalatora
Jeśli zdecydujesz się na skomplikowaną lokalną instalację, najlepiej byłoby znaleźć instalatora inteligentnego domu. Taki fachowiec pomógłby Ci zdecydować o urządzeniach, zająłby się montażem, który może obejmować pewne prace budowlane i skonfigurowałby system tak, aby był gotowy do użytku.
Oczywiście, możesz to zrobić samodzielnie, jeśli znasz się na technologii i technice. W ten sposób, po dokładnym zbadaniu wybranego systemu, możesz wykonać dalsze kroki .
W przypadku konfiguracji opartej na chmurze – nadszedł czas na zakupy.
Po tym, jak poznasz swoje potrzeby, budżet i rodzaj systemu, zrób listę sprzętu potrzebnego do automatyzacji, który pasuje do Twojego stylu życia.
Najlepszym sposobem na badanie urządzeń jest oglądanie ich recenzji na niezależnych blogach i kanałach YouTube. Znajdź blogera lub recenzenta podobnego do Ciebie: jeśli pracują z systemami opartymi na chmurze lub lokalnie, mieszkają w mieszkaniu lub domu i są mniej lub bardziej zainteresowani designem.
Zanim cokolwiek kupisz, upewnij się, że wszystkie wybrane przez Ciebie urządzenia są kompatybilne z tym samym standardem smart home. Pamiętaj, aby kupić też kompatybilny hub inteligentnego domu – dedykowany głośnik z wybranego systemu.
Krok 5
Instalacja i integracja urządzeń z centralnym hubem
Najpierw zainstaluj i skonfiguruj centralny hub. To właśnie z nim będą się łączyć wszystkie inne urządzenia w celu integracji.
Podczas instalacji jakiegokolwiek urządzenia, zazwyczaj jesteś proszony o dodanie go do aplikacji inteligentnego domu. Poszukaj instrukcji od wybranego producenta systemu.
Krok 6
Tworzenie zautomatyzowanych scen i sekwencji
Twórz zautomatyzowane sceny i rutyny w oparciu o zaobserwowane codzienne czynności za pomocą aplikacji dedykowanej do systemu inteligentnego domu.
Pamiętaj, że zawsze możesz wrócić do elementów sterujących i ustawień, aby dostosować każdą akcję lub sekwencję.
Krok 7
Wypróbuj
Twój inteligentny dom nie będzie idealny od pierwszego dnia. Ale początkowe doświadczenie daje Ci bezcenny wgląd w Twoją rutynę.
Wróć do narzędzi ustawień swoich urządzeń, systemu inteligentnego domu i automatyki, aby dostosować je po kolei, kawałek po kawałku. Łatwe sterowanie w smartfonie lub tablecie oferuje łatwą i precyzyjną kontrolę – niedostępną dla tradycyjnych urządzeń.
Zaufaj nam, Twój inteligentny dom już wkrótce będzie działał płynnie – nawet bez ruszania palcem.
Krok 8
Dostosuj, rozszerzaj i ciesz się!
Z naszego doświadczenia wynika, że nie będziecie chcieli wracać, gdy poznacie smak inteligentnego domu.
Zgodnie z Twoimi wypróbowanymi rutynami, możesz chcieć je rozszerzyć – dodać robota odkurzającego, który uruchamiałby się po Twoim wyjściu itp. – lub wypełnić luki, w których Twój dom mógłby skorzystać z inteligentnego restartu.
Teraz, po skonfigurowaniu integracji, masz podstawę, aby uczynić ją jeszcze lepszą, wygodniejszą – i Twoją.